Dieta kur keni diarre / gastroenterit

2 MINUTES

A ndihmon dieta në diarre / gastroenterit?

Disa ushqime mund të përkeqësojnë simptomat e gastroenteritit. Nëse keni diarre, preferoni ushqime të gatuara në mënyrë të thjeshtë, veçanërisht në 24 orët e para.

Cilat ushqime duhet të ha kur kam diarre?

Ushqimet e rekomanduara për diarre janë si vijon:

 • Elb
 • Banane
 • Oriz i lagësht
 • Mollë
 • Patate të ziera
 • Bukë të thatë
 • Krakerë të thjeshtë
 • Pulë e zier pa lëkurë, ose supë pule
 • Kos tradicional Grek. Nëse bëhet fjalë për diarre nga antibiotikët, provoni të hani pak kos tradicional Grek (me lëkurën), pasi përmban probiotikë që do të ndihmojnë florën tuaj intestinale.
 • Mjaltë. Mjalti ka veti antibakteriale dhe ul kohëzgjatjen e diarresë në gastroenteritin bakterial. Megjithatë, pasi përmban fruktozë, mjalti mund të shkaktojë diarre dhe fryrje tek disa pacientë që nuk mund të tretin fruktozën dhe sheqernat që përmban mjalti. Prandaj, do të sugjeroja të shmangni mjaltin nëse nuk e dini llojin e diarresë që keni.

Nëse keni shumë evacuime diarreike, shtoni pak më shumë kripë në ushqim, nëse sigurisht nuk keni ndonjë problem tjetër shëndetësor që kundërindikon marrjen e kripës (p.sh. hipertension, sëmundje renale, marrje kortizoni etj).

A ka ushqime që ndalohen në diarre / gastroenterit?

Ushqimet që duhet të shmangni nëse keni gastroenterit janë si vijon:

 • Ushqime të yndyrshme ose ushqime me salca, qepë të skuqura dhe erëza
 • Qumësht, gjalpë, akullore, djathë (edhe nëse nuk keni intolerancë ndaj laktozës)
 • Kafe, alkool. Kafeja ka efekt diuretik për shkak të kafeinës që përmban, që do të thotë se kontribuon në dehidratimin e trupit tashmë të ngarkuar.
 • Sorbitol dhe shtesa të tjera artificiale të ëmbëlsirave (përfshirë ëmbëlsira, çamçakëz, pije freskuese dhe zëvendësues sheqeri)
 • Ushqime që shkaktojnë prodhim të shtuar të gazrave në zorrë (p.sh. lakër, fasule, brokoli, lulelakër)
 • Çdo ushqim tjetër që nuk është ruajtur mirë
 • Tahini. Përmban vaj susami dhe është ushqim me përmbajtje të lartë të fibrave bimore, prandaj do të ishte mirë të shmangej në diarre, veçanërisht nga pacientët me alergji ndaj frutave të thata

Çfarë ndalon diarrenë?

Diarrea ndalet nëse pini shumë lëngje (ujë, lëng kockash, çaj kamomili, shtesa me elektrolite), nëse shmangni kafeinën dhe alkoolin. Shtoni ushqime gjysmë të forta dhe ushqime me pak fibra bimore gradualisht ndërsa evacuimet tuaja kthehen në përbërje normale. Preferoni krakerë, bukë të thatë, vezë, oriz ose pulë.

Si mund të kontaktoj gastroenterologun Dr. Zavos për të caktuar një takim?

Dr. Christos Zavos është një gastroenterolog dhe hepatolog i certifikuar dhe ka zyrën e tij në Selanik, Greqi, më saktësisht në lagjen e Kalamarias, rreth 7 kilometra në juglindje nga qendra e Selanikut. Zyrja e tij private ndodhet në: Rruga Fanariou 8 (afër rrugëve Aigaiou dhe Adrianoupoleos), Kalamaria (Selanik), Greqi.

Aeroporti Ndërkombëtar i Selanikut është vetëm 10 km larg nga zyra e tij private në Kalamaria dhe mund të arrihet me taksi për rreth 13 minuta nga aeroporti.

Dr. Christos Zavos kryen endoskopi në spitalin privat Bioclinic në qendër të Selanikut, në Rruga Mitropoleos 86.

Ju mund të kontaktoni Doktor Christos Zavos për të caktuar një takim ose për të marrë më shumë informacione përmes emailit në adresën czavos@ymail.com ose duke telefonuar në celularin e tij në numrin +30-6976596988, i cili mbështet gjithashtu aplikacionet Viber dhe WhatsApp për një komunikim më të rehatshëm.

Last update: 16 January 2024, 13:27

DR. CHRIS ZAVOS, MD, PHD, FEBGH

Gastroenterologist - Hepatologist, Thessaloniki

PhD at Medical School, Aristotle University of Thessaloniki, Greece

PGDip at Universitair Medisch Centrum Utrecht, The Netherlands

Ex President, Hellenic H. pylori & Microbiota Study Group